toptan optik çerçeve

Toptan Optik Gözlük / Optik Çerçeve 

Gözlüğü ilk bulan kişinin kim olduğu bilinmiyor. Bu büyük buluşu kimin gerçekleştirdiği uzun araştırmalara rağmen hala sırrını koruyor. Ancak bazı rivayetlere göre gözlüğün Roger BACON tarafından icat edildiğinden söz edilmektedir. Matbaanın icadı ile basılan kitap ve gazete sayısının artmasından sonra gözlük lüks olmaktan çıkıp tam bir ihtiyaç haline geldi. Yıllar sonra modanın gelişmesi ile gözlük çerçevelerinde de çeşitlilik arttı, artmaya da devam etmektedir.

Göze paralel gelen ışınların retina tabakası üzerinde odaklandığı duruma emetropi denir.  Emetropi hiçbir kırma kusuru olmayan gözün durumudur. Bu durumun sağlanamadığı, yani göze paralel gelen ışınların retina üzerine odaklanamaması durumuna ametropi (kırma kusuru) denilir. Bu durum kırıcı ortamlar olan lens ve korneanın kırıcılık gücünün gözün eksen uzunluğuna oranı ile ilişkili bir kavramdır. Göze gelen ışınların bir bölümünün sarı noktanın üzerine düşmemesine bağlı olarak kırma kusurları oluşur. Kırma kusurlarının oluşumu genetiktir ve çevresel faktörlerinde etkisi vardır. Optisyenlik müesseseleri ile ilgili olan kırma kusurları miyopi, hipermetropi, astigmatizma ve presbiyopidir.

Aslında gözlük çerçevesinin amacı merceği gözün önünde belirli bir konumda tutmaktır. Çerçevenin gözlükteki görevi, iskeletin vücuttaki görevine benzer. Toptan optik çerçeve satın alırken dikkat etmemiz gereken noktaları belirleyebilmek için ilk öncelikle optik gözlük çerçevesini oluşturan parçaları iyi tanımanız gerekir.

toptan optik çerçeve modelleri

Optik çerçeve seçimi önemlidir çünkü insanlar iletişim kurarken göz teması kurarlar ve göz teması kurarken en çok dikkat çeken aksesuar gözlüktür. Optik gözlük gün içerisinde sürekli kullanılır dolayısı ile dayanıklı olması gerekmektedir. Grillamid veya TR90 elastik, antibakteriyal, kırılmaya karşı dayanıklıdır ve toptan gözlük satın alımlarında en çok tercih edilen hammaddedir. Optik çerçevelerde kullanılan metal süsler, modele şıklık katarak dizayn bütünlüğü sağlar.

optik çerçeve

Metal optik gözlüklerde nikel kalitesi ve kaynak noktalarında fazlalık olmaması önemlidir. Kaynaklar gerçekleştikten sonra çapaklar dikkatle alınmalı ve polisajı iyi yapılmalıdır. Metal optik gözlükler lak yöntemi ile nikel kaplanır ve parlaklığı kusursuzlaşır. Toptan metal optik gözlük satın alırken yüzey parlaklığına ve pürüzsüzlüğüne dikkat edilmelidir. Metal optik gözlüklerin nikel oranı %20’nin üstünde ise gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz, kırılmaya karşı dayanıklı demektir. Metal gözlüğü oluşturan ön halkalar, saplar, burunluk plaketleri, burunluk plaket kancaları, burunluk ve menteşelerin kalitesine dikkat edilmelidir. Burunluk plaketlerinin kullanışlı olması için silikon malzemeden seçilmesi gerekir.

metal optik çerçeve

 

Toptan optik gözlük satın alırken CE, ISO9001, ISO10002, ISO13485 gibi kalite sertifikalarına sahip firmalar ile anlaşılmalıdır. Toptan optik gözlükleri üretici firmadan almak her zaman avantajdır. Müşterilerinizden sipariş almaya başladığınızda model devamlılığının sağlanması için üretici firma ile çalışmak işinizi kolaylaştıracaktır. Toptan gözlük satın alacağınız firma ile iletişim kurarken zorlanmamanız, sorularınıza ve sorunlarınıza hızlı dönüş yapması gerekmektedir.

Montaj noktalarının uyumu, yüzey pürüzsüzlüğü ve görünümü, kullanılan metal süs parçalarının kalitesi önemlidir. Toptan optik gözlük satın alırken seçeceğiniz gözlük çerçevesi müşteri kitlenizin yaşına, kişiliğine, gelir düzeyine, saç ve cilt tonuna (çerçeve rengi seçimi için) uygun olmalıdır.  Ülkeden ülkeye değişen surat yapısına istinaden alınacak çerçevenin yüzle uyum sağlaması son derece önemlidir. Yüzünüze taktığınızda burun aralığı ve sap tarafında kulak arkasını kavraması ergonomi açısından rahat olmalıdır.

Toptan satın alacağınız gözlüklerin garanti belgesi olmasına dikkat ediniz.

Toptan optik gözlük satın almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.